Veteran Tenisi

Tenis turnuvaları ya da tenis maçları her yaştan oyuncunun oynayabileceği ve katılabileceği maçlardır. Tenis maçları için belirli bir yaşı geçmiş olan bireylere yönelik farklı bir tenis turnuvasına dahil edilir. 85 yaş ve 85 yaşın üzerindeki oyuncular için veteran tenisi ya da vetaran tenis turnuvaları düzenlenir. Veteran tenisi, 35 yaşından itibaren başlar ve beşer yıllık aralar ile de devam eder. Erkeklerde 85 yaş, kadınlarda ise 75 yaş kategorilerinde oynanır. Bütün bu kategorilerin ulusal ve uluslararası oynanan müsabakaları vardır. Tüm dünyada 1 yılda 186 adet tenis turnuvası ve 186 adette tenis turnuvası şampiyonu çıkartılmaktadır. Bilinen en yaşlı tenisçi ise 93 yaşındadır. Dünyada her yıl veteran tenis turnuvaları yapılır.

Tenis Kuralları Nelerdir?

Teniste oyun ilk önce takımlardan bir adet oyuncunun servis atışını gerçekleştirmesi ile başlar. Eğer servis atışını gerçekleştiren oyuncu iki adet servis atışını da hatalı yapar ise puan rakip takıma ait olur. Temel tenis kuralı ise topun filenin yani ağın üzerinden ya da yanından geçirilerek karşı takıma atış yapılmasıdır. Atışı yapan takım puan sahibi olmak istiyor ise yapacağı atışın iadesi olamayacak bir atış gerçekleştirmesi gerekir. Oyuncular her sette bir, üç ve bu sayıları takip eden tek sayılarda saha değiştirebilme hakkına sahiptirler. Toplar her vuruş yapıldığı zamanda belirli hasar aldığından dolayı belli bir atış sonrasında toplar değişime gider. Kondisyon, hırs ve enerji tenis için oldukça büyük önem taşır. Vücut gelişiminin de iyi olması tenis oyuncuları için avantaj sağlayacaktır.

Tenis Spor Dalını Öğrenmek

Tenis sporunun iyi ve profesyonel bir şekilde öğrenilebilmesi için oyuncuların bir kulüp eşliğinde belli dersler ile eğitim alması gerekir. Yaklaşık olarak 10 adet tenis seansından sonra öğrenim durumu daha iyi bir seviyeye ulaşmış olacaktır. Tenis sporunun öğrenimine başlanılmadan önce eğer belli bir spor geçmişi bulunuyor ise bu da avantaj sağlayan unsurlar arasında yer almış olacaktır. 10 seanslık ya da 10 saatlik öğrenim yaklaşık olarak 1,5 ay ile 2 ay aralığında değişim göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri