Toyota CEO’sunda Apple’a otomobil uyarısı; “Hiç kolay değil!”

Toyota CEO’sunda Apple’a otomobil uyarısı; “Hiç kolay değil!”

Somut görüşmeler üzerinden otomobil dünyasının gündemine oturan Apple Car projesi, Toyota CEO’su Akio Toyoda’nın da dikkatini çekiyor.

Apple’ın otonom sürüş dinamiklerini barındıran elektrikli otomobil projesi uzun süre sonra tekrar gündemde. Süreci bu kez çok daha ciddi şekilde değerlendirmemizin temel sebebiyse, Hyundai ve Kia ile olası somut adımlar üzerinde yapılması muhtemel görüşmeler. Teknolojinin yanında artık dünyanın en değerli şirketleri arasında başı çeken Amerikalı devin, otomobil pazarına girişindeki bu istek, sadece meraklılarının değil doğrudan sektörün içerisindeki önemli isimlerin de gündeminde. Volkswagen ve BMW cephelerinde farklı isimlerden gelen değerlendirme açıklamalarına geride bıraktığımız gün Toyota da eklendi. Apple’ın bu isteğini değerlendiren Marka Başkanı Akio Toyoda, dostça uyarılarda bulundu.

“Toyota olarak bu tarz girişimleri olumlu karşılıyoruz”

Açıklamalarında satış yapabilmek ile otomobilleri üretecek teknolojiye sahip olmayı birbirinden özellikle ayıran Toyoda, sürecin hiç kolay olmadığının altını çizdi. Toyoda; “Teknik beceriye sahip olan herkes bir araba yapabilir ancak bir araba hayata geçildiğinde veya pazara girildiğinde, müşterilere ve çeşitli değişikliklere yanıt vermek için 40 yıl boyunca kendilerini hazırlamak gerekiyor. Teknoloji şirketlerinin otomobil endüstrisine giriyor olması, sektörde bir gelecek gördükleri anlamına geliyor. Biz Toyota olarak bu tarz yeni girişleri memnuniyetle karşılıyoruz. Otomobil piyasasının kolay olmadığı da unutulmamalı.” ifadelerine yer verdi. Apple’ın planlanan otonom elektrikli aracını piyasaya sürmesi 2030’lu yılları bulacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Hyundai Ioniq 5

Kaynak: ekyorum.com

Bir cevap yazın