Taze Antep Fıstığı ( Yaş Ben Fıstık)  Nerede Yetişir?

antep-fitiginin-faydalari

Fıstık genel tabiriyle birlikte sakız ağacıgiller familyasından tüketilebilen, kabuklu bir meyve olarak bilinmektedir. Antep fıstığının anavatanı Orta Doğu olmakta ve Türkiye, İran, Hindistan, Suriye, Irak, Meksika gibi ülkeler Antep fıstığı yetiştirmede önde gelen ülkeler konumundadır. Türkiye’de Antep fıstığı en fazla Gaziantep ilinde yetiştirilirken, Gaziantep’i Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Siirt, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır illeri takip etmektedir. Bir diğer ismiyle Şam fıstığı olarak da bilinmekte olup bu ismin sebebi ise Orta Doğu mahsulü olduğu içindir. Detaylı bilgi için

Taze Antep Fıstığının Özellikleri Nelerdir?

Antep fıstığı ağacı kısa boylu olmakta ve çiçekleri üzüm gibi salkım şeklinde yetişir. Çalımsı, sık dallı ve yere oldukça yakın bir ağaç türü olarak bilinir. Yaş antep fıstığı ağacı, yeşil altın ağacı olarak da bilinmekte olup bu ismin asıl sebebi yetiştiricisi fazla kar sağlamasındandır. Ayrıca, taşlık veya mineral açısından zayıf olan topraklarda, değerlendirilemeyen arazilerde de rahatlıkla yetiştirilebilir olması kolaylık sağlar. Lezzet bakımından beğenilen fıstık, Antep fıstığıdır. Çünkü başka ülkelere kıyasla daha yağlı yetişmektedir.

Antep Fıstığı Kalori ve Besin Değeri Nedir?

100 gr Antep fıstığı 562 kcal içermekte olup 1 avuç Antep fıstığı 18 grama tekabül eder ve 101 kcal değerindedir. 1 adet Antep fıstığı ise 0,3 gram olup, 3 kcal değerindedir. Antep fıstığı yağ oranı 45 gram olup, trans yağ ve kolesterol içermemektedir. Antep fıstığı protein oranı ise 20 gramdır. A, C, E ve B6 vitaminleri ile beraber; demir, kalsiyum ve magnezyum içermektedir.

Taze Antep Fıstığının Yararları Nelerdir?

Taze antep fıstığı sebebiyle alınan potasyum kalp ve damar sağlığına olumlu etkiler sağlar. Bu sayede genel sağlık durumu faydalı şekilde etkilenir. Kalp vücuda kan pompaladığında, fit bir vücuda, pürüzsüz bir cilde, zihinsel aktivitelerin düzenli olmasına yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan fosfor sayesinde ise kemik ve diş sağlığı önemli oranda etkilenir ve özellikle çocuklardaki kemik ve diş gelişimine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu sebeple taze antep fıstığı çocuklar ve yetişkinler için oldukça sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nasıl kullanılır | Grafik Tasarım | GanoBet | Bahis siteleri