Kuru ve çatlamış dudaklar için ev yapımı 7 çözüm

Kuru ve çatlamış dudaklar için ev yapımı 7 çözüm

Mevsim değişikliği, dudak yalama gibi sağlıksız alışkanlıklar ve diyetimiz dahil olmak üzere dudaklarımız birçok sebepten dolayı nem kaybeder ve kurur. Uzmanlar, cildi asıl kurutanın özellikle kış aylarında, kapalı ortamlardaki soğuk hava ve kuru sıcaklıkların olduğunu söylüyor. Ancak evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz karışımlarla kuru ve çatlamış dudaklardan kurtulabilirsiniz.

Badem yağı

Badem yağı, kuru dudaklardan kurtulmak da dahil olmak üzere birçok işlev için kullanılabilir. Uzmanlar, badem yağının egzemadan kuru dudaklara kadar birçok alanda kullanılabileceğini söylüyor. Bademe karşı bir alerjiniz olmadıüı sürece rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece dudaklarınıza birkaç damla uygulayın. Ayrıca, badem yağı kuru ve yıpranmış saçlar için de iyi bir çaredir.

Hindistancevizi yağı

Uzmanlar, hindistancevizi yağını cildin kuru kalmasını önleyen iyi bir nemlendirici olarak tanımlıyor. Hindistancevizi yağı aynı zamanda çok çatlamış dudakların, bakteriyel enfeksiyondan korunmasını sağlıyor.

Salatalık

Kuru dudaklardan nasıl kurtulacağınıza ilişkin çözümler, buzdolabınızın tam ortasında duruyor. Salatalık kuru ve çatlak dudaklar için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Bu yeşil sebzeler dudaklarınızı nazikçe nemlendirirken, cildinize dudaklarınızın kusursuz görünmesini sağlamak için gereken vitamin ve mineralleri de sağlıyor.

Hava nemlendiricisi

Siz uyurken dudaklarınız çok kuruyabilir. Kuruyan dudaklar sonraki günlerde çatlamış ve enfeksiyon kapmış hale gelebilir. Çözüm; odanızda bir hava nemlendiricisi tutmak. Ortamın havasına nem ekleyen bu cihazlar sayesinde dudaklarınız kurumaktan kurtulabilir.

Bal ve şeker

Dudaklarınız iyi bir karışımla peeling yaparak dudaklarınızdaki ölü cildi atabilir ve pürüzsüz hissedebilirsiniz. Sürekli çatlamış dudaklarınızdan muzdaripseniz, dudaklarınıza peeling yapabilirsiniz. Şeker, onu mükemmel bir doğal eksfoliyan yapan aşındırıcı nitelikler içeriyor. Aynı zamanda, ortamdan cildinize nem çeken bir nemlendiricidir. Balda bulunan doğal şekerler, cildinizdeki su kontrolünü artıran nemlendirici ve yumuşatıcı olarak hareket eder. Şeker ve bal karışımı ile bir fırça yardımıyla dudaklarınızı nazikçe ovalayın ve daha sonra dudaklarınızı yalamamaya dikkat edin.

Yeşil çay

Yeşil çay uygulamaları, kuru dudaklardan nasıl kurtulacağınız konusunda en eski ve en etkili yöntemlerden biridir. Yeşil çay tanelerini dudağınıza nazikçe uygulayın. Yeşil çay antioksidanlar ve mineraller bakımından zengindir ve aynı zamanda iltihabı azaltan polifenoller içerir.

E Vitamini yağı

E vitamini yağda çözünür olduğu için suda çözünür ürünlerden daha ağır bir nem bariyeri sağlar. Bu, kuru dudaklarınıza bir nem bariyeri sağlamak için doğrudan dudaklarınıza uygulayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca cildin yenilenmesini teşvik eden kolajen bakımından da zengindir.

Kaynak: herhaberi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.