Kripto para madenciliğine özel ilk Nvidia grafik kartı ortaya çıktı

Kripto para madenciliğine özel ilk Nvidia grafik kartı ortaya çıktı

Nvidia, geçen ay hem oyuncular hem madenciler için güzel bir Ethereum adımı attı. Kripto madenciliğine özel ilk Nvidia grafik kartı da ortaya çıktı.

Kripto para dünyası biliyorsunuz son dönemde hiç olmadığı kadar hareketli. Bu yüzden alanın “madencilik” tarafına olan ilgi de artmış durumda. Buna bağlı olarak da zaten sınırlı olan ekran kart stokları oyunculara değil madencilere gidiyordu. Bu şartlar altında geçtiğimiz ay Nvidia’dan sürpriz bir hamle gelmişti. Bu hamlenin iki kısmı bulunuyordu. İlk kısımda firma yeni gelecek RTX 3060 ekran kartlarının maden işlem gücünü yazılımsal olarak yüzde 50 oranında kısacağını açıkladı. Diğer kısım ise çok daha önemli ve direkt olarak Ethereum madencilerini ilgilendiriyordu. Nvidia madenciler için CMP (Cryptocurrency Mining Processor) isimli yeni grafik kartları duyurdu. Bunlar işlem gücüne göre 30HX, 40HX, 50HX ve 90HX isimlerine sahip ve 2021’in ilk ile ikinci çeyreğinde satışa çıkıyor.

Bu direkt olarak madenciliğe odaklanan donanımlardan ilki Gigabyte üzerinden sızdırıldı. Daha önce kartların nasıl görüneceği bilinmiyordu. Bakıldığı zaman en azından Gigabyte, Nvidia’nın madencilik kartları için farklı bir form faktör kullanmıyor. 30HX temelli sayfada gördüğünüz kart, çift fanlı yapısıyla normal bir ekran kartı gibi görünüyor ancak bünyesinde herhangi bir ekran çıkış portu taşımıyor.

Nvidia, kripto pazarda daha çok öne çıkmak istiyor

Ethereum özelindeki verimlerini hemen yukarıdaki tabloda görebileceğiniz HX serisi, yüksek ihtimalle Türkiye’de de satılacak ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin oyun ile hiç alakalarının olmadığını tekrardan belirtelim. Fakat yine de bu kartların bir şekilde oyun oynanabilir hale getirileceği düşünüyoruz.

Kaynak: yayinyapan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri