Ev yapımı kepek önleyici şampuan

Ev yapımı kepek önleyici şampuan

Kimse harika siyah ceketi üzerine dökülen beyaz kepek taneleri yüzünden utanmak istemiyor. Ama kepekten nasıl kurtulunacağı çözülemez bir gizem gibi gözüküyor. Bunun nedeni, büyük ölçüde sözde kepek şampuanlarının çoğunun kimyasallarla ve sağlıksız içeriklerle dolu olmasıdır. Neyse ki, sizin için işe yarayan bir kepek önleyici şampuan çözümü bulmak, eğer kendiniz yapmaya istekliyseniz, sandığınız kadar zor olmayabilir. Ama önce, şampuanların neden akıllıca seçimler yapabilmeniz için işe yarayıp yaramadığına göz atalım.

Kepek sorunu her yerde

Medikal olarak pityriasis capitis veya kafa derisi ile sınırlı seboreik dermatit olarak bilinen kepek, mevcut sayısız tedaviye rağmen yüzyıllardır süren bir hastalıktır. Yeni kepek önleyici ürünlere, belki de görülme sıklığındaki yaygın artış nedeniyle neredeyse her gün piyasada sık sık rastlanmaktadır. Bu küçük düşürücü kepekle mücadele etmek neden bu kadar zor? Ne yazık ki, bu saç derisi rahatsızlığı oldukça yaygındır. Dünya genelinde yapılan çeşitli çalışmalar, genel popülasyonda kepek sıklığının yüzde 50 kadar olduğunu göstermiştir.

Kepek önleyici şampuanlar

Kepek önleyici şampuanı doğru şekilde seçmek anahtardır. Vücut ve saç ürünlerinin çoğunun tonlarca toksik kimyasallara sahip olduğunu biliyoruz ve bu kansere neden olan kimyasallar da inanılmaz derecede etkisiz olabilir. Şampuanlardaki bu toksik kimyasalların hormonlarımızı olumsuz yönde etkileyebileceğini ve hastalıklara neden olabileceğini bilerek raflara girmelerine bile izin verilmesi konusu biraz kafa karıştırıcı. Kozmetiğin 50 milyar dolarlık bir sektöre dönüşümünü düşünürsek bu muhtemelen şaşırtıcı gelmeyecek.

Bu görünüşte kontrol edilemez durumdan kaçınmak için, evde sadece birkaç malzemeyle kendi kepek önleyici şampuanınızı yapabilirsiniz. Kepeklerin saç derisinden geldiğini unutmayın.

Kepek önleyici şampuan yapımı

Karıştırma kabı ve çırpma teli ile başlayalım. Hindistan cevizi sütünü, hindistancevizi yağını ve kastilya sabununu bir araya getirin. Beslenme bakımından zengin hindistan cevizi sütü ve hindistancevizi yağı, saçlarınız ve saç deriniz için gerekli beslenmeyi sağlar. Bu beslenme, saçı ve saç derisini nemlendirmenin yanı sıra bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olacaktır.

Kastilya sabunu, biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmayan yumuşak bir bitkisel sabundur. Kastilya sabunu saç derisinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi sütü, hindistancevizi yağı ve kastilya sabununu iyice karıştırıldıktan sonra su, elma sirkesi ve karbonat ekleyin. Kimyasallardan kaçınmak için otantik bir kaynak suyu gibi arıtılmış su kullanmak iyi bir fikirdir. Elma sirkesi mantar ve bakterileri yok etmek için mükemmeldir çünkü güçlü enzimler içerir. Karbonat, mantar ilacı görevi görerek aşındırıcı dokusundan dolayı ölü cildin dökülmesine yardımcı olabilir.

Şimdi biberiye ve çay ağacı yağını ekleyin. Biberiye yağı güzel koku ve çok daha fazlasını sağlayacaktır. Kepeğe mantarlar neden olduğu için, bu mantarları engelleyebilecek maddeler seçmek önemlidir. Bu yüzden biberiye ve çay ağacı yağı iyi bir ikili olacaktır.

Ve şimdi en sevdiğim içeriğe geldik, çemen otu! Çemen otu, daha çok baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ancak çemen otu saçlarınız ve saç deriniz için harikalar yaratabilir. Çemen otu tohumu, protein ve amino asit bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Bu besleyici yoğun özellikler, sağlıklı saçları, saçların büyümesini teşvik eder ve kepekden kurtulmaya yardımcı olabilir. Çemen otu, doğal bir yumuşatıcı olan yüksek bir lesitin konsantrasyonuna sahiptir. Bu yumuşatıcı, saçı genel olarak daha güçlü hale getirmeye yardımcı olabilir.

Tüm malzemelerin iyice karıştırıldığından emin olun. Karışımı kapaklı, şampuan benzeri bir kaba boşaltın, isterseniz cam kavanoz kullanabilirsiniz. Kullanmak için, saçı normalde şampuanladığınız gibi ıslatın. Avucunuzun içine küçük bir miktar koyun ve saçınızla karıştırmaya başlayın. Bekletin ve durulayın. Bu doğal ilacın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için karışımı saçınızda biraz daha uzun süre bekletebilirsiniz.

Malzemeler:

– 1 su bardağı hindistan cevizi sütü
– 1/2 su bardağı sıvı kastilya sabunu
– 1/2 su bardağı arıtılmış su
– 1/2 çay kaşığı rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı
– 1 çay kaşığı elma sirkesi
– 1 çay kaşığı kabartma tozu
– 20 damla biberiye esansiyel yağı
– 15 damla çay ağacı esansiyel yağı
– 1 yemek kaşığı çemen otu tohumu

Talimatlar:

– Bir karıştırma kabı ve bir çırpma teli alın.
– Hindistan cevizi sütünü, hindistancevizi yağını ve kastilya sabununu bir araya getirin.
– Hindistan cevizi sütü, hindistancevizi yağı ve kastilya sabunu iyice karıştırıldıktan sonra su, elma sirkesi ve karbonat ekleyin.
– Biberiye ve çay ağacı yağını ekleyin.
– Son olarak, çemen otu ekleyin ve tüm malzemelerin iyice karıştırıldığından emin olun.

En iyi sonucu elde etmek için her gün kullanmayı deneyin. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın.
Herhangi bir rahatsızlık veya alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız, derhal kullanmayı bırakın.

Kaynak: yazivar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nasıl kullanılır | Grafik Tasarım | GanoBet | Bahis siteleri