Engin Bakırburç Formula 1 Değerlendirmesi

Oldukça keyifli ve hızlı başlayan Formula 1’in yeni sezonu Bahreyn ve Suudi Arabistan’daki çekişmeli mücadelelerle geçti. İlk iki yarış sonucunda bizlere son şampiyon Max Verstappen ve Ferrari’nin yetenekli pilotu Charles Leclerc arasında harika kapışmalar sunmuş oldu. Haas’ın yükselişi, Mercedes’in düşüşü, yeni çağın yeni araçları, asfalt üzerindeki konu megapari başlıklarından bazılarıydı sadece. Fakat bunların yanında araç pistin dışındaysa bambaşka ve oldukça yoğun bir gündem söz konusu oluyordu.

Yeni sezona günler kala başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, bütün dünyada olduğu gibi FIA çatısı altında ve doğal olarak Formula 1’de de megatif yönde etkilerini gösterdi. Hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı bu söz konusu hadise ile ilgili ilk büyük tepki, dört kez dünya şampiyonu olan Sebastian Vettel’den geldi ve Alman pilot, Rusya’da yapılacak olan bu yarışta yer almayacağını net bir şekilde ifade etmiş oldu. Bu beyanı FIA’nın da kabul ettiyse Sochi, 2022 takviminden çıkarıldı. Savaşın karşısında sıra sarı tepki olmak ve aynı zamanda organizasyonun bütün öznelerini risk bölgesinin dışında tutmak adına doğru bir hassasiyet gösterilmekteydi. Fakat bu kararı Suudi Arabistan’da yaşananlarla yan yana getirince ya da bir tutunca oluşan tutarsızlıklar acaba başka bir soru işareti olabilir mi sorularını akla getiriyordu.

Suudi Arabistan GP’sinin en dramatik telsiz konuşması geçmiş ve son şampiyon Verstappen, cuma günkü ilk antrenman seansında motor arızası endişesine kapılarak pit duvarı ile iletişime geçmişti. Bu seansın ardından “Keşke o kokunun sebebi benim motorum olsaydı.” diye düşünüldüğü tahmin ediliyor. Bununla beraber asıl kokunun kaynağını algılamaya çalışırken pistin yalnızca birkaç kilometre ötesine bile füze saldırısı gerçekleştirildiği bilgisi ile karşılaşmak hiç de kolay olmasa gerek.

Savaşa karşı tepki göstermek adına Sochi’nin üstünü çizdikten hatta yok saydıktan yalnızca birkaç hafta sonra başka bir savaşın tarafı olan bir ülkede bir ülkede piste çıkmak, füze saldırısına rağmen organizasyondan geri adım atmamak ve hafta sonu programına hiçbir şey olmamış gibi devam etmek, bir yandan da verilen önceki tepkileri göz önüne alınca yönetim anlayışındaki tutarsızlığı gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri