Egzersiz Tavsiyeleri Hakkında

burakkulakszjpg_7367_0

Egzersiz Tavsiyeleri Hakkında

Fiziksel egzersiz yapmak bedeni zinde tutmak amacıyla yapılan aktivitelerdir. Bu egzersiz hareketleri belli bir alanda yapılarak planlı olarak hareket edilmesi, kişinin zinde olmasını sağlamaktadır. Böylesi bir durumu olumlu sonuçlandırmak ve devam ettirmek için yeterli bilgi, düzenli olmak gerekir. Fiziksel aktivite yaparak enerji harcanmaktadır. Fiziksel hareketlilik uluslararası bir isme sahip olup kas ve eklem hareketlerini kullanarak enerji tüketimini sağlayıp doğru nefes alınmasını sağlayan hareketlerdir. Bu konuda Spor ve Egzersiz Uzmanı olan Burak Kulaksız, belli başlı egzersizler önererek herkesin yapabileceği egzersizlerle alakalı önemli bir konuya değinmiştir. Önerdiği egzersiz hareketlerin kolayca yapılabilecek türden olup, oturarak yapılan el ve baş kaslarının çalışması ile sakin, doğru nefes alabilmeye yönlendirici nitelik taşımaktadır.

Öneri Niteliği Taşıyan Egzersizler

  • Yürüme
  • Koşma
  • Sıçrama
  • Yüzme
  • Bisiklet binme
  • Oturup kalkarak diz kaslarını hareket ettirme
  • Kol ve bacak kaslarını çalıştırma
  • Baş ve gövde hareketlerinin yapılması

Bu ve buna benzer fiziksel hareketler olarak herkese uygun olması sebebi ile ölçülü olarak yapılmasında fayda sağlayacağı Spor ve Egzersiz Uzmanı Burak Kulaksız tarafından da ifade edilmiştir. Ve istenilen saatte de yapılabilir olması kolaylık sağlamaktadır. Spor yapmak, hareketlerde aktif olarak düzenliliği sağlanması sonucunda kişiye fayda sağlayacaktır. Belli kurallar ve teknikler uygulanması ile yararı görülerek bir eğlence niteliği de kazanabilir.

Egzersiz ile Spor Kavramı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fiziksel aktivite olan egzersiz yapma ile belli bir düzeneğe, kurallara sahip olan spor kavramı arasındaki farklar şunlardır:

  • Fiziksel aktivite: Günlük olarak yapılan hareketlerin tümüdür. Egzersiz yapılırken düzenlilik ve tekrar olması önemlidir. Yaş ayrımı yoktur. Her yaşa hitap edecek düzeyde tekrar gerektirir. Belli bir alanda gerçekleşir ve planlı hareket edilmesi ile olur.
  • Spor ise, tek kişi veya toplu olarak yapılır. Fiziki, ruhi ve düşünme yeteneğini kendine ve bir rakibine karşı planlar. Kazanmaya yöneliktir. Mücadele gerektirir.

Futbol, hentbol, voleybol, binicilik, kayak, avcılık, denizcilik, güreş, atletizm, basketbol gibi spor kavramının içine girer. Sporun içerisinde yarışmacı bir ruh hissedilir. Böylece sporcu taktik belirlemede zihinsel aktivitesinde etkili hale getirmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.