Doberman Köpeğinin Karakteristik Özellikleri

ea359-ana-kapak

Doberman cinsi tam ismi ile Doberman Pinscher’dir. Kaslı ve güçlü bir yapıya sahiptirler. Kendi ırkına ait bir davranış ile oldukça agresif olan Doberman ırkı ailesine karşı oldukça sevgi dolu bir köpektir. Köpek sahiplendirme olarak Doberman ırkı tercih edilir ise ömür boyu bir arkadaş olacak köpek sahiplenilmiş olacaktır. Fakat Doberman ırkı grubunda olan köpekler bazı hastalıklara atkın olabiliyor. Kan hastalığı, kalp hastalığı, kemik hastalığı ya da albino hastalığı bu türlerde görülebilmektedir. Bu yüzden bu tür hastalıklar sahipleri tarafından fark edildiğinde tedavisi gerçekleştirilmelidir. Bu ırk köpeklere sahip olan bireyler köpekleri belirli zamanlarda veterinere götürmeli ve belli kontrolleri yaptırmalıdırlar. Doberman ırkı, diğer köpekler arasında en zeki ırktır. Doberman ırkı, polisler tarafından da kullanılabilen köpeklerdir. Bu açıdan polislerin en büyük dostu olarak bilinen köpeklerdir.

Doberman Irkının Fiziksel Özellikleri

Doberman ırkı belirli fiziksel özelliklerine sahiptirler. Doberman ırkına sahip olan köpekler siyah ve kızıl renktedirler. Kürk renkleri ise siyah, kızıl, mavi ve fawn rengi olmak üzere görülebilir. Doberman köpeklerinin tüyleri kısa ve parlaktır. Kürk renkleri hangi renk olursa olsun vücudunun belli yerlerinde pas rengi lekeleri de bulunur. Bu renklerin bulunması Doberman ırkının doğasında olup, doğal kabul edilmektedir. Erkek Doberman köpekleri 35 ya da 40 kilo olur. Dişi Doberman köpekleri ise 30 veya 35 kilo civarındadır. Boyları ise erkeklerde en fazla 72 santim olabilirken, dişi köpeklerde ise en fazla 68 santimdir. Doberman ırkı, son derece güçlü, hızlı köpek ırkıdır.

Doberman Köpek Irkının Bakımı

Doberman köpekleri güçlü ve agresif görünümlü köpekler olsa dahi ciltleri oldukça hassas olan köpeklerdir. Doberman köpeklerinin tüyleri kısa olduğundan dolayı ciltleri de hemen zarar görebilmektedir. Kısa tüylü olmalarının bir avantajı ise tüy bakımına çok az ihtiyaç duyarlar. Fakat tüylerinin kısa olmasına rağmen bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu köpek ırkının tüyleri parlak olmalıdır. Tüylerinin parlak olmaları deri sağlığını etkiler. Bu yüzden haftada bir kez ya da iki haftada bir kez olmak üzere belirli periyotlarda köpek tarağı ile tüyler fırçalanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nasıl kullanılır | Grafik Tasarım | GanoBet | Bahis siteleri