Dacia Spring Electric için ön sipariş süreci başlıyor; işte bilmeniz gerekenler

Dacia Spring Electric için ön sipariş süreci başlıyor; işte bilmeniz gerekenler

Konsept aşamasından seri üretime taşınan Dacia Spring Electric için macera, Fransa merkezli olarak sonbahar itibarıyla başlıyor.

Dacia’nın Avrupa elektrikli otomobil pazarının en ucuz modeli olarak herkes için erişilebilirliği sunduğu Spring Electric için yola çıkma vakti yaklaşıyor. Perakende, Business ve Cargo olmak üzere üç farklı versiyon olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak olan modelin ön siparişleri için tarih verildi. Markanın resmi kaynakları tarafından yapılan açıklamada Dacia Spring Electric için perakende versiyonunun ön siparişleri 20 Mart olarak belirlendi. Fransa’da devlet teşvikli 12.403 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan otomobilin ilk teslimatlarınsa sonbaharda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ailenin Business versiyonu ise Mart 2021’den itibaren kullanıma sunulacak. Arka koltuksuz 1.100 litre bagaj hacmi ve 325 kg taşıma kapasitesine sahip N1 onaylı Cargo versiyonu ise 2022 yılından itibaren yollarda olacak.

Öne çıkan özellikleriyle Dacia Spring Electric

Spring’in Mart 2020’de konsept tanıtımında paylaşılan sınırlı veriler arasında 200 kilometrelik menzil değeri de kendisine yer bulmuştu. Bu rakamın seri üretim formunda yaklaşık yüzde 10 gibi bir iyileştirme ile 225-230 kilometreye aralığına kadar esnetildiğini görüyoruz. Bu rakamı karma tüketim olarak paylaşan Dacia, Eco sürüş modu ve şehir içi kullanım dinamiklerinde menzilin 305 kilometreye kadar çıkabileceğini söylüyor. Aracın altyapısında ise 26,8 kWh’lik batarya konumlandırılıyor. Kullanıcılar bu bataryayı 220V kaynak üzerinden yaklaşık 14 saat, 7,4 kW’lık Wallbox kaynağı üzerinden ise yaklaşık 5 saatte tamamen dolu hale getirebiliyor. Aracın desteklediği en hızlı şarj kaynağı ise 30 kW. Bu senaryoda ise tamamen dolum yaklaşık 1,5 saat aralığında yakalanabiliyor.

Modelde kullanıcılara tek elektrik motorlu bir altyapı sunuluyor. 45 PS güç ve 125 Nm tork üreten bu motorla aracın maksimumda 125 km/s hıza çıkabileceğini de biliyoruz. Aracın performans değerleriyse 5,8 saniyelik 0-50 ve 19,1 saniyelik 0-100 şeklinde. Menzil noktasında büyük bir olumlu etki sağlayan Eco sürüş modu, performansa da büyük oranda etki ediyor. Bu modla birlikte motorun ürettiği güç yaklaşık 30 beygire kadar düşerken maksimum hız da 100 km/s ile limitlendiriliyor. Ebatsal olarak Sandero ile yakın bir eğride seyreden Spring Electric’in 300 litrelik bagaj hacmi sunduğunu görüyoruz. Koltuklar yatırıldığında 620 litreye kadar esneklik gösterebilen bu değer Business versiyonda ise 800 litreyi bulacak.

Kaynak: blog-guncel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri