Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünenler var mı hala aranızda?

Açken vücudumuzda neler olur?

Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünenler var mı hala aranızda? Ya da zayıflamak için sadece haşlanmış sebze ve salata yemesi gerektiğini düşünenler?

O zaman bu yazıyı dikkatle okusunlar!

Diyet yapmak, sağlıklı kilo vermek düşündüğünüz kadar zor değil. Ne yiyeceğini, ne kadar yiyeceğini, nasıl pişireceğini, neyi neyle birlikte tüketmesi gerektiğini bilmeli insan. Mesela et ve et ürünlerinin yanında süt ve süt ürünleri tüketmek çok yoğun protein içeren bir öğün olarak bizi zorlayabilir. Ama et grubunun yanına salata, sebze eklediğimizde sindirimimizin daha rahat olduğunu gözlemleyebiliriz. Ya da et grubu içermeyen, kurubaklagil olmayan bir öğünde sadece sebze yemeği yemek bizim için eksik kalmış olabilir. Sebze yemeklerinin yanına protein kaynağı olarak yoğurt eklersek bize daha uzun süre tokluk verecektir. Kişinin gün içindeki yediklerine göre bunların miktarları değişebilir. Yanına gün içinde tükettiklerine göre tam buğday ekmeği eklenebilir.

Kahvaltıda sadece yumurta,peynir tüketenler de bol proteinli bir öğün geçirmiş olur. Bir de süt içerlerse tamamen protein ve yağ içeriği olan dengesiz bir kahvaltı olmuş olur. Bunların yanına tam buğday ekmeğini birkaç dilim eklemek bize zarar vermez. Aksine karbonhidrat,yağ,protein dengesini sağlayarak hem gün içinde bizi daha uzun süre tok tutar hem de gün içindeki tatlı isteğimizi azaltır.

Her bireyin günlük tüketmesi gereken kalori miktarı olduğu gibi karbonhidrat, protein ve yağdan da belli ölçülerde tüketmesi gerekir. Ayrıca besin gruplarını da kendi içinde tüketmesi gereken miktar kadar tüketmelidir.

Gereksinmelerinize göre düzenlenen öğünlerinizle aç kalmadan, sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmeden diyet yapabilir, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tıka basa yiyerek değil, midemizi zorlayarak değil, sevdiğimiz şeylerden uzak durarak değil, aç kalarak değil, mutsuz olarak değil; sağlıklı beslenerek, gereksinmelerimizi karşılayacak şekilde ve aç kalmadan kilo verebilirsiniz.

Kilolarınızla değil kendinizle barışın, sağlıklı kalın.

Kaynak: bununhaberi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri